reklama

Dermatol. praxi 2017; 11(2): 83-85

Stevensův Johnsonův syndrom/toxická epidermální nekrolýza „overlap syndrom“ po paracetamolu

MUDr. Tereza Chrpová Maulenová
Kožní oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Stevensův Johnsonův syndrom (SJS) a toxická epidermální nekrolýza (TEN) patří mezi potencionálně život ohrožující závažné kožní reakce, nejčastěji způsobené hypersenzitivní reakcí na léky. Paracetamol se jako nejčastěji užívaný farmakologický prostředek na horečku a bolesti dosud jevil v klinické praxi jako lék relativně bezpečný. V posledních letech bylo po paracetamolu v literatuře popsáno několik případů závažné polékové reakce. V článku prezentujeme kazuistiku pacientky s překryvným Stevensovým Johnsonovým syndromem a toxickou epidermální nekrolýzou (SJS/TEN overlap syndrom) po užití paracetamolu.

Klíčová slova: Stevensův Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, overlap syndrom, paracetamol

Paracetamol induced Stevens-Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis overlap syndrome

Stevens–Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis are severe and potentially life-threatening skin conditions caused most frequently by a hypersensitive reaction to medication. Paracetamol, which is the most frequently used pharmaceutical mean for fever and aches, appeared to be a relatively safe medication in a clinical practice. However, there have been several cases of severe post-medical reactions described in the literature. In this article, we present a case report of a patient with Stevens–Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis overlap syndrome following paracetamol use.

Keywords: Stevens-Johnson syndrome, toxic epidermal necrolysis, overlap syndrom, paracetamol

Zveřejněno: 1. červen 2017





Dermatologie pro praxi

Vážená paní, pane,
upozorňujeme Vás, že webové stránky, na které hodláte vstoupit, nejsou určeny široké veřejnosti, neboť obsahují odborné informace o léčivých přípravcích, včetně reklamních sdělení, vztahující se k léčivým přípravkům. Tyto informace a sdělení jsou určena výhradně odborníkům dle §2a zákona č.40/1995 Sb., tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (dále jen odborník).
Vezměte v potaz, že nejste-li odborník, vystavujete se riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob, pokud byste získané informace nesprávně pochopil(a) či interpretoval(a), a to zejména reklamní sdělení, která mohou být součástí těchto stránek, či je využil(a) pro stanovení vlastní diagnózy nebo léčebného postupu, ať už ve vztahu k sobě osobně nebo ve vztahu k dalším osobám.

Prohlašuji:

  1. že jsem se s výše uvedeným poučením seznámil(a),
  2. že jsem odborníkem ve smyslu zákona č.40/1995 Sb. o regulaci reklamy v platném znění a jsem si vědom(a) rizik, kterým by se jiná osoba než odborník vstupem na tyto stránky vystavovala.


Ne

Ano

Pokud vaše prohlášení není pravdivé, upozorňujeme Vás,
že se vystavujete riziku ohrožení svého zdraví, popřípadě i zdraví dalších osob.